Międzynarodowa Federacja Sztuki Fotograficznej FIAP  •  FIAP-info  •  nieoficjalny polski serwis informacyjny  •  FIAP-info  •  Federation Internationale l'Art Photographique
oficjalny serwis FIAP
oficjalny francuski
serwis FIAP

Co to jest FIAP ?

Międzynarodowa Federacja Sztuki Fotograficznej, FIAP (fr. Fédération Internationale de l'Art Photographique) - stowarzyszenie oficjalnie powstałe w 1950 roku.
Jego założycielem jest Dr. M. Van de Wijer.

FIAP jest międzynarodową federacją, której członkami są krajowe stowarzyszenia fotograficzne. Jest jedyną międzynarodową organizacją fotograficzną, która została uznana i jest reprezentowana przez UNESCO.

Zrzesza organizacje fotograficzne z ponad 85 krajów członkowskich i reprezentuje interesy prawie miliona fotografów.

FIAP została założona przez belgijskiego lekarza dr. M. Van de Wijera, który począwszy od 1946 roku, nawiązywał łączność i współpracę pomiędzy różnymi lokalnymi, krajowymi stowarzyszeniami fotograficznymi na świecie. Pierwszy Kongres, oficjalny akt utworzenia FIAP, odbył się w Bernie (Szwajcaria) w 1950 r., z udziałem delegatów z dziesięciu krajów. Od tamtej pory co dwa lata odbywa się Kongres FIAP, który jest władzą ustawodawczą Federacji. Na każdym zjeździe zostają wybrane nowe władze wykonawcze oraz omawiane jest sprawozdanie ustępującego zarządu i inne sprawy proceduralne.

Celem FIAP jest promocja sztuki fotografii we wszystkich jej aspektach oraz wspieranie wszelkiego rodzaju imprez fotograficznych.

FIAP jest współorganizatorem konkursów fotograficznych odbywających się w różnych miejscach na świecie. Organizatorzy takich przedsięwzięć muszą spełniać pewne normy określone w regulaminie FIAP. Spełnienie tych wymogów gwarantuje utrzymanie wysokiego poziomu konkursów i pewność, że ocena prac będzie przeprowadzona w sposób obiektywny.

Oficjalnymi językami FIAP są: j. francuski, j. angielski, j. hiszpański i j. niemiecki.

W Polsce FIAP reprezentowana jest przez Fotoklub RP.Copyright © FIAP-INFO http://fiapinfo.republika.pl
 

stat4u