Międzynarodowa Federacja Sztuki Fotograficznej FIAP  •  FIAP-info  •  nieoficjalny polski serwis informacyjny  •  FIAP-info  •  Federation Internationale l'Art Photographique
oficjalny serwis FIAP
oficjalny francuski
serwis FIAP

Historia FIAP

[1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10] [11]

"Rok 1950 zostanie zapamiętany jako dobry rok w historii fotografii".
Są to słowa wprowadzenia Dr. Maurice VAN DE WIJER, ojca duchownego i lidera International Federation of Photographic Art (FIAP) z okazji otwarcia kongresu FIAP, które odbyło się w Bernie (Szwajcaria) od 17 do 19 czerwca 1950 roku.
  Dr Van de Wijer
  fot. żródło:
  http://fiap.net


W tych słowach, Dr. Maurice VAN DE WIJER z pewnością rację, ale zanim dojdziemy do oficjalnego aktu, który stał się podstawą FIAP, kroki były liczne. Już w 1891 roku zaczęła się pojawiać idea międzynarodowej organizacji ruchu fotograficznego. Wówczas tworzył się prawdziwy entuzjazm, ale Międzynarodowa Unia Fotograficzna weszła w wir wojny światowej, jako bardziej aktualną potrzebę niż najlepsze intencje prawdziwej działalności.

Dr. Maurice VAN DE WIJER, z zawodu lekarz, miłośnik piłki nożnej i fotografii, był jednym z pierwszych na świecie, który docenił fotografię jako idealną płaszczyznę do międzynarodowych przyjacielskich kontaktów. Od 1918 roku członek "Royal Circle of Photographic and Scientific Studies of Antwerp" (Królewskie Koło Badań Fotograficznych i Naukowych w Antwerpii, Belgia), z powodzeniem uczestniczył w wielu międzynarodowych wystawach fotografii i poznał wielu fotografów oraz zagranicznych przywódców Stowarzyszeń Fotograficznych. Jako lekarz belgijskiej drużyny piłkarskiej wiele wyjeżdżał za granicę, podróżował jak pielgrzym, przy okazji nawiązując kontakty z innymi fotografami na całym świecie.

Idea międzynarodowych federacji fotograficznych zrodziła się w nim w 1946 roku, kiedy to Dr. Maurice VAN DE WIJER podejmuje inicjatywę zbudowania, w interesie fotografii, światowej organizacji stworzonej w oparciu o nowoczesną bazę zgromadzenia narodów. Skontaktował się z Ernestem Boesigerem (Szwajcaria), porozmawiał z nim o swojej idei i zaproponował mu funkcję Sekretarza FIAP, pod pierwotną nazwą "Union Internationale des Sociétés Photographiques, puis Conseil International de l'Art Photographique" (Międzynarodowy Związek Stowarzyszeń Fotograficznych i Międzynarodowej Rady Sztuki Fotograficznej), a następnie "Fédération Internationale de l'Art Photographique" (Międzynarodowa Federacja Sztuki Fotograficznej). Można powiedzieć, że tak naprawdę FIAP powstała w 1947 roku, z panem Van de Wijer pełniącym funkcję prezesa-założyciela i panem E. Boesiger - sekretarza.

Pierwszymi krajami, które przyłączyły się do FIAP była Belgia, Holandia, Włochy, Portugalia i Szwajcaria, a we wrześniu 1947 r. Dania, Finlandia i Węgry. Tak więc liczba członków wzrosła do ośmiu. W czasie pierwszego kongresu FIAP w czerwcu 1950 r. w Bernie (Szwajcaria), FIAP miała już 17 państw stowarzyszonych:
Austria (*), Belgia (*), Brazylia (*), Kuba, Dania (*), Hiszpania, Finlandia, Francja (*), Węgry, Irlandia, Włochy (*), Luksemburg (*), Holandia, Portugalia , Szwecja (*), Szwajcaria (*) i Jugosławii (*). (Kraje oznaczone * były obecne lub reprezentowane na pierwszym Kongresie).

Pierwszy oficjalny Zarząd składał się z następujących osób:
Prezydent: Dr. Maurice VAN DE WIJER, Belgia
Wiceprzewodniczący:
- Bourigeaud Roland, Francja
- Bo Vesterlund, Szwecja
- Bertoglio Italo, Włochy
Sekretarz Generalny: Ernest Boesiger, Szwajcaria
Skarbnik: H. B. CRAMER J., Dania
Członek: Lode ZEIR VAN, Belgia

[1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10] [11]Copyright © FIAP-INFO http://fiapinfo.republika.pl
 

stat4u